Hüppa sisu juurde

Ruja rockooper

Autor Sisu
Alar Sudak
Postitatud 2008-08-18 12:09:53. Tsiteeri

Ruja rockooper on paradoksaalne.
Ühest küljest on "Ruja" vaieldamatult eesti parim rockooper.
Lavastuslikult on väga häid, kohati geniaalseid stseene.
Näitlejate mäng on samuti super. Eriti Priit Võigemast Rein Rannapi rollis ja Sergo Vares Urmas Alenderina.
Priit Võigemast mängis Rein Rannapi välja paadunud egomaniakina, keda Rannap ka tegelikult elus on. Ometi oli Rannapi egomaniaki kuju nii positiivse auraga, nii et Rannapile endalegi meeldis ja kallistas pärast esietendust Võigemasti laval tänutäheks.
Yoko Alendrile meeldis Sergo Vare ta isa kujuna ja ütles Õhtulehele antud usutluses, "tänu, au ja kiitus Sergole ja kõigile teistele tegijatatele"
http://www.sloleht.ee/index.aspx?q=Ruja&q2=Internetist&x=7&y=6
Aga samas on rockooper bullshit.
Rockooperis kõlab 27 lugu.
Kuna lugude kava koostas Rannap, kuid ta jättis teised Ruja heliloojad varju, siis on see ehe näide temast kui egomaniakist.
Jaanus Nõgisto on rockooperis kujutatud hädapätakana, kelle lugudest kõlab ainult 1 ja seegi mitte livena, vaid dokumentaalfilmina, mis pole pealegi Nõgisto kõige õnnestunum lugu. Igor Garshnekilt pole mitte ühtegi lugu!
Tervet rockooperit varjutab Rannapi halvustav suhtumine aegadesse, mil ta ei olnud bändiga seotud.
Rannap on öelnud: "kui ma ütlen "ansambel Ruja", siis ma mõtlen tegelikult alati esimest perioodi, see, mis järgnes, oli virvendus ja varjuteater. Varjud, mis peegeldusid sellest hiigelsuurest kolossist, mis Ruja oli varem olnud".
Seega moonutab rockooper Ruja ajalugu, olemust ja vaimsust.

Ako
Postitatud 2008-08-18 20:33:48. Tsiteeri

Käisin vaatamas ja meeldis. Väga meeldis. Kuigi olid asju, mis eriti ei olnud loogilised, kuid üldpilt oli väga hea.

margus kiis
Postitatud 2008-08-18 23:23:32. Tsiteeri

Kirjutasin "ooperist" (mida ta ju polnud, pigem teatrietendus lauludega) ka Postimehesse artikli, sealt võite mu arvamust lugeda.
Mulle ei meeldinud see stereotüüpidel tammumine ja nüansside eiramine. Jäi mulje, tükk on tehtud mitte 30--20 vaid 100 aastat hiljem, kui kellegi käest enam küsida ei saa. Alenderit kujutati minu meelest mõnitavalt, kerge vaimupuudega jotana. Ja üldse olid peale Rannapi seal pea kõik tegelased tagaplaanil, nii et igasugune dialoog tegelaste vahel oli väga hädine.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-19 08:13:43. Tsiteeri

Nii pessimistlik nagu Margus Kiis, ma siiski ei ole.
Sa, Margus, kirjutad ju oma arvustuses, et "Sergo Varese Alender meenutab pigem Valeri Leontjevit neurootilise tõmblemise ja idiootliku nüri silmavaatega".
Yoko Alender on teisel arvamusel. Õhtulehele antud usutluses leidis Yoko Alender, et Sergo Varesel on kõige raskem ülesanne: «Ei ole ju temal õppida muust kui lauludest ja vähesest videomaterjalist. Kuna aga Urmas Alender oli avalikkusele esinedes sageli väga teatraalne, on kindlasti raske tuua välja tema isiku teisi tahkusid.» Loomulikult on Yoko tema soorituse kõige kriitilisem vaataja, kuid tõdeb optimistlikult: «Milline väärtus on see, kui keegi läbi oma loomingu sellisel kujul uue elu saab! Selle eest tänu, au ja kiitus Sergole ja kõigile teistele tegijatele!»»

margus kiis
Postitatud 2008-08-19 09:50:14. Tsiteeri

Noh, Alenderi vaimsed väärtused olid küll kõik ära unustatud, rääkimata sellest, et ükski tema laul ei kõlanud.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-19 10:25:55. Tsiteeri

Viimase väitega näitasid Sa enda kui kriitiku asjatundmatust.
Teeme kava lahti.
Lugu nr. 16 Teisel pool vett - sõnad Alender, muusika Alender
Lugu nr. 20 Rahu - sõnad Alender
Viimane lugu Dokumentideta võõras linnas kõlas nii eesti kui vene keeles. Eesti keelsete sõnade autor oli Alender.
Ja nüd, Margus Kiis, korda palun oma väidet, et ei kõlanud mitte ükski Urmas Alenderi lugu.

Margus Kiis
Postitatud 2008-08-19 19:44:39. Tsiteeri

Jah, eksisin, oli jah, vist selles imelikus lauludekombinatsioonis, mis pidi tähistama Nõgisto-Kappeli perioodi! Läks vaidlustuhinas meelest. Aga see ei muuda mu arvamust, sõimake kui tahate.

margus kiis
Postitatud 2008-08-19 19:45:59. Tsiteeri

Ja Alenderi laulude all mõtlesin neid, mille meloodia autor on Alender.

Margus Kiis
Postitatud 2008-08-19 19:48:51. Tsiteeri

Ja jälle see rumal viga, "Teisel pool vett" sõnade autor pole Alender vaid Lehte Hainsalu. Luuletus ilmus tema kogumikus "Laps tahab klassi kammitsaist lahti" 1984.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-19 20:05:58. Tsiteeri

Ok, Teisel pool vett sõnade autor on tõesti Lehte Hainsalu, eksitus pärines kavalehel tehtud trükiveast, kuid meloodia autor on siiski Alender.
Sa väidad aga põikpäiselt, et Alenderi meloodiaid ei olnud.

http://ruja.ee/?p=song&id=92

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-19 20:33:33. Tsiteeri

Jah, eksisin, oli jah, vist selles imelikus lauludekombinatsioonis, mis pidi tähistama Nõgisto-Kappeli perioodi! Läks vaidlustuhinas meelest. Aga see ei muuda mu arvamust, sõimake kui tahate.

Kahju, et Sina kui kriitik ei pannud tähele rockooperi suurimat prohmakat.
Lood rockooperi jaoks valis välja Rannap.
Rannap aga võltsis lugude valikul ajalugu.
Kappeli - Nõgisto perioodist valis ta välja ainult ühe loo - Ei mullast. Siis tuli kohe Eesti muld ja eesti süda, selle peale Õunalaul ja siis Teisel pool vett.
Seega Sa eksid, kui panid Teisel pool vett Kappeli-Nõgisto aega. Lugude järjestuses kõlaks ta nagu Rannapi teisest perioodist.

Margus Kiis
Postitatud 2008-08-19 20:39:23. Tsiteeri

"Ruja" sogane süzhee pole nii hästi meelde jäänud aga minu meelest Pop-Rujat alustas "Rujaline roostevaba maailm". "Teisel pool vett" jäi etenduses vist ikkagi Kappeli perioodi lõppu.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-19 20:53:55. Tsiteeri

Seekord on Sul õigus ja mina eksisin.
Lugude kronoloogia tõepoolest tekitab segadust Kappeli-Nõgisto perioodist Rannapi teisele perioodile üleminekul.
3 hilisemat lugu kõlavad tõesti varem, kui sisu poolest Rannapi teise perioodi välja jõuti.

neiu
Postitatud 2008-08-20 22:27:56. Tsiteeri

Kas keegi võiks öelda kaua rockooper ligikaudselt kestis?

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-21 09:19:17. Tsiteeri

Algas kell 20:00
Lõppes kell 23:20

plika
Postitatud 2008-08-22 00:29:17. Tsiteeri

hei. kas keegi istus viimastes ridades (23-25) keskel? internetist leitud üksikute kommentaaride põhjal hakkan juba kartma, et ei näe mitte midagi.. kas tõesti pole midagi näha?

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-22 09:17:13. Tsiteeri

Juba kuuendast reast pole näha kõike laval toimuvat, kuid ekraan, kuhu filmitakse otseülekandena, on näha isegi Tartu Ülikooli Raamatukogu ees oleva Lotmani skulptuuri juures.

risto
Postitatud 2008-08-22 11:38:58. Tsiteeri

rockooperist.. kas nende laulude nimekirja kusagil netis pole, või on need ainult originaal kava peal, mida kohapeal müüdi?

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-22 11:48:47. Tsiteeri

Lood on Vanemuise kodukal
http://www.vanemuine.ee/index.php?sisu=rep&mid=421&etendus=204&lang=est

Tõnu
Postitatud 2008-08-22 16:20:23. Tsiteeri

Vaadata on tegelikult parem alates 26. reast tahapoole ehk odavamad piletid kust tribüün on tõusuga, aga elamuse saamiseks piisab ka ekraani nägemisest ja kõrvakuulmisest.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-23 14:35:25. Tsiteeri

"Ruja" retsentsioonid kindlasti pannakse ajapikku artiklite rubriiki.
Viitan seni siinkohal Igor Gar¨neki Sirbis avaldatud artiklile -"Ruja" kui vaatemänguline muusikal - mis on kõige põhjalikum ja pädevam.
http://www.sirp.ee/index.php?option=content&task=view&id=7384&Itemid=2

Kadi
Postitatud 2008-08-24 00:07:03. Tsiteeri

Nii,käisin just teist korda etendust vaatamas[:rolling:] ning ikka veel olen sõnatu-lihtsalt vapustav elamus[:d:] Isegi vihm ei suutnud seda ära rikkuda.Ma ei läinud enne ega ka nüüd etendust vaatama mingi kriitilse pilguga,vaid arveatasin et Ojasoo jne on kunstnikud,kes kasutavad ka oma fantaasiat ning ei riski liialt.Õnneks on enamus"kriitikuid" etendusest vaimustuses nagu ka rahvas[:wink:]

Margus Kiis
Postitatud 2008-08-24 00:43:11. Tsiteeri

Üldiselt Garshnekiga peaaegu täielikult nõus, kuigi ta on väljendunud (petlikult) pehmemalt ja leplikumalt kui mina.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-24 00:49:37. Tsiteeri

Hea Margus, piltlikult öeldes Sina sõimasid tegijad lihtsalt läbi, aga Gar¨nek analüüsis põhjalikult, mis oli valesti.

Margus Kiis
Postitatud 2008-08-24 01:07:19. Tsiteeri

Nonononoo, ei sõimanud ma midagi. Tõstsin esile samu tugevaid ja nõrku külgi, mis Garshnek, lisaks küll kriitika Alenderi primitiivsevõitu kujutamise pärast. Tõsi, kasutasin vahetevahel mõnevõrra järsemaid väljendeid aga sõimamisest oli asi kaugel.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-24 01:13:54. Tsiteeri

Hea Margus, kuidas Su artikli pealkiri oli? Ruja-Rannap ja lõputu prooviläbu?
Vanemuise teater on oma saidile kokku kogunud kõik "Rujat" käsitlevad artiklid.
Ja pole midagi parata, Ruja näitab siingi oma elujõudu - parima analüüsi on teinud Igor Gar¨nek. Kes olles ise muusikakriitik, tegi silmad ette isegi paarikümne aastase kogemusega teatrikriitik Margot Visnapile.
http://www.vanemuine.ee/index.php?sisu=uudis&mid=438&lang=est&admin=fceba58c18f778f22f2ef70ae7c3ead2

Maarja
Postitatud 2008-08-24 17:10:17. Tsiteeri

Ega keegi ei tea, kas plaanis on etendusest ka video välja lasta (või koguni film teha)? Etendusi on nii vähe... Ise käisin reedel (22.08) vaatamas ja mõtlesime pärast kohe, et tahaks veel, aga paraku on täna viimane etendus...
Etendusele on mul küll peaaegu ainult kiidusõnu [:)]. Kahju, et paar minu lemmiklaulu välja on jäänud, aga lavastust ei saa ju nagunii kõigi Ruja lauludega täis toppida.

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-24 17:37:22. Tsiteeri

Ei oska öelda, aga mõelgem loogiliselt.
Menukamad suvelavastused on reeglina kordunud ka järgmisel suvel.
Ja kuna Ruja oli teenitult menukas, siis ehk Vanemuine kordab Rujat järgmisel suvel.
Aga kui kordab, siis vaevalt, et nad hakkaksid tegema DVD-d enne järgmist suve, sest see ju vähendaks piletite läbimüüki.

Maarja
Postitatud 2008-08-24 17:50:21. Tsiteeri

Ei oska öelda, aga mõelgem loogiliselt.
Menukamad suvelavastused on reeglina kordunud ka järgmisel suvel.
Ja kuna Ruja oli teenitult menukas, siis ehk Vanemuine kordab Rujat järgmisel suvel.
Aga kui kordab, siis vaevalt, et nad hakkaksid tegema DVD-d enne järgmist suve, sest see ju vähendaks piletite läbimüüki.

Ma natuke kahtlen, et järgmine aasta kordama hakatakse. Kui pilk koosseisule heita, siis tundub mulle, et nii populaarseid näitlejaid-muusikuid, kes on pealegi erinevatest teatritest kokku kogutud, oleks üpris raske uuesti kokku saada. Samas loota ikka võib... [:smile:]

Kadi
Postitatud 2008-08-25 09:18:00. Tsiteeri

Kuulsin,et plaanitakse küll välja anda välja DVD Rujast nagu ka Vanemuise Lumekuningannast ja Lottest.

Merilyn
Postitatud 2008-08-25 09:52:51. Tsiteeri

Käisin vaatamas "RUJA" eelviimast etendust ja arvasin heaks oma esialgsed mõtted ka kirja panna. Kes soovib, võib lugeda: http://merilyn.wordpress.com/2008/08/24/aatepollud-mottemetsad/

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-25 10:42:09. Tsiteeri

Kuna eile kerkinud küsimused, kas Ruja tulevikus veel etendub ning kas on plaanis Ruja DVD, siis pöördusin tunnustuse ja tänuga küsivalt Tiit Ojasoo poole, kellelt sain vastuseks:
Aitäh tunnustavate sõnade eest, aga selle "Ruja'' lavastusega on nüüd lõplikult ühel pool ja lisaetendusi kindlasti ei tule. Mis puutub DVD tootmisse, siis vastavad ettevalmistused käivad, aga 100% kindlust ei ole enne, kui materjal läbi vaadatud. Kõige positiivsema stsenaariumi kohaselt võiks DVD valmida juba selle aastanumbri sees.

Margus Rebane
Postitatud 2008-08-25 11:36:10. Tsiteeri

Muide, mida etenduses sümboliseerisid mustad linnud, keda lõpuks Rannap laiali ajas?

Kadi
Postitatud 2008-08-25 12:02:48. Tsiteeri

Aledri abielu lahutust,kriisi elus pakuks

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-25 12:29:29. Tsiteeri

Mustad linnud sümboliseerisid viirastuslikku maailma.
Alenderi abielu lahutusel ega konkreetsel abikaasal ei olnud viirastusliku maailmaga küll mingit seost.
Evelin Pange Naise naise kuju oli kui naine kui sümbol, keda ei konkretiseeritud Alenderi esimeseks ega teiseks abikaasaks.
Alender on ühes intervjuus öelnud, "«naised on mind alati mõjutanud. Ma olen väga tundlik inimene, ma kutsun ennast ingliskeelse terminiga sensitive".
http://www.sloleht.ee/index.aspx?d=22.11.03&r=2&id=149276

Margus Rebane
Postitatud 2008-08-25 13:22:21. Tsiteeri

Hm, asi on arutlust väärt. Tegelikult ka Ruja muusikas käis läbi mitu laulu mustast linnust. Ja miks just Rannap mustad linnud laiali ajas?

Marianne
Postitatud 2008-08-25 15:11:35. Tsiteeri

Et tegelt on asi nii, kui ise teha ei oska siis ärge arvustage ka teiste tegemisi.
Minu jaoks oli see etendus emotsioon kuubis[:clap:]

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-25 15:23:44. Tsiteeri

Me ei arvusta, vaid püüame mõista. Kui õigesti või valesti, eks see ole ("Ruja") Looja otsustada.
Nii nagu Ruja loomingus on võrdsed emotsioon ja sõnum, eks nad ole sama võrdsed ka "Rujas".
Arvan, et Rannapi poolne Alenderi lindude laialiajamine on väga täpne kujund ühelt psühodeelselt stseenilt teisele.
Aga kui Alenderi nägemus oli esoteeriline, skisofreniline, siis Rannapi nähtamatu koori kohale juhatamine ja nähtamatu koori nähtavaks saamine oli kunstniku vaimu teekond ideelt teostuseni.

Merilyn
Postitatud 2008-08-25 15:29:46. Tsiteeri

Kui nüüd arvustamisest rääkida, siis on ka pelk ütlus, et miski asi oli emotsioon kuubis, arvustus. Ja arvustus ei ole iseenesest pahatahtlik, kui sa sellele vihjata tahtsid, nagu ka tegelikult mõiste "kriitika", mis on saanud terava-kurja tähenduse, mida ta tegelikult ei oma.

Huvitav on ju teada, mida teised arvavad ja mis emotsioonid-seosed neil tekkisid. [:smile:]

Jaana
Postitatud 2008-08-25 16:12:37. Tsiteeri

Minule meeldis, kuigi etendusjärgsed tunded olid samuti vastakad. Usun, et mingil määral mängis rolli ka publiku üleüldine meelestatus praegusel ajal, ehk siis tõenäoliselt oleks kasvõi kuu aega varem emotsioonid olnud tiba teistsugused. See, et etendus tuleb suuresti Rannapi-keskne, oli ju ette teada ning mingit erakordset üllatust-pettumust see mulle isiklikult küll ei valmistanud. Tõeliselt positiivselt üllatasid hoopis noored näitlejad, kes oma rollidega (s.h.laulmisega) hiilgavalt hakkama said. [:clap:]

Alar Sudak
Postitatud 2008-08-25 16:37:34. Tsiteeri

Ajaloolise tõe ja aususe huvides tuleb mul Rannapi ees vabandada teemat avavas kommentaaris kõlava valesüüdistuse pärast. Lähtusin kuulujutust, et lood valis välja Rannap.
Nüüd sain artikleid lugedes selgust, et "Ruja" Rannapi kesksus ei ole mitte Rannapi egotsentrismist, vaid lood valis välja Tiit Ojasoo.
Eesti Ekspressist on lugeda:
"Ene-Liis Semper: Kõigepealt panime kokku lugude järjekorra, mis lavastuses kõlavad. Meie “Ruja” pole kontsertetendus, pigem on see reaalajas ette kantav rokkiv telefilm. Kujutlus eri lugude ajal kaadris toimuvast tekkis väga kiiresti - iseenesest väga intrigeeriv mäng.,
Tiit Ojasoo: Mõtlesime, millised võiksid olla emotsionaalsed kontrastid lugude vahel...
ELS: ...ja kuidas kogu see lugu publikule loogilise reana jälgitavaks teha. Sina valisid lood ja mina panin nad järjekorda.
TO: Stseenid – mida inimesed räägivad – sündisid viimasena. Lood olid kõige olulisemad, nagu klotsid, mida kasutada. /---/ Väga kahju oli välja jätta “Üle müüri”.".
http://paber.ekspress.ee/viewdoc/FDE793FBE4FB034EC22574A20044967D
Kahju, et lugude valikuga tehti lavastuse kui terviku huvides valik, mis andis väga hea "Ruja" lavastuse, kuid mis moonutas Ruja ajalugu, sest ei kõlanud mitte ühtegi Nõgisto lugu. Mis Nõgisto suhtes on tahes-tahtmatult ebaõiglane, sest kui Jaanus Nõgisto poleks Rujat 1976 juhtinud ja 1981 kokku kutsunud, siis poleks meil Rujat ega "Rujat".

Merilyn
Postitatud 2008-08-26 10:35:00. Tsiteeri

Tsiteerin nüüd Vanemuise pressiesindajat Tambet Kaugemat:

Vanemuise teatri sellesuvisest rockooperist “Ruja” tehakse DVD, mis valmib novembris.

Tiit Ojasoo lavastatud ja Ene-Liis Semperi kujundatud rockooper “Ruja” on leidnud palju tunnustust ja kiidusõnu, mistõttu otsustas Vanemuine talletada see väärtuslik lavastus DVD-l.
“Loodame, et need tuhanded teatrisõbrad, kes ei pääsenud “Ruja” etendustele, saavad nüüd võimaluse nautida selle suve suursündmust,” selgitas Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. “Neil aga, kes “Rujat” nägid, on kindlasti soov seda lavastust mõne aja pärast uuesti vaadata. Rõõm on tõdeda, et legendaarse Eesti ansambli lugu jõudis teatrilavale ning lavastusest valmiv DVD aitab seda legendi ajas veel kaua edasi kanda.”

Vanemuise sellesuvistest tegemistest kõige suurema publikuhulga meelitas kokku Tartus teatri suvelaval augustis mängitud rockooper “Ruja”, mida käis vaatamas 22 231 inimest.

Teet
Postitatud 2008-08-27 11:08:55. Tsiteeri

Ajalehes Põhjarannik räägib Jaanus Nõgisti, mida ta etendusest arvab. See link on: http://www.pohjarannik.ee/modules.php?name=News&file=article&sid=8548 ja päälkiri
"Jaanus Nõgisto: ma identifitseerin end siiani Ruja kitarristina"

Tajo Kadajas
Postitatud 2008-08-27 16:34:28. Tsiteeri

Käisin seda etendust lõpuks lausa 3 korda vaatamas, viimane kord kutsus tütar veel kaasa ja istusime vihmas keepide all.
Asi oli ülivõrdes hea.
Mind isiklikult võlusid just Ruja esimese perioodi laulud sedavõrd heade pillimeeste esituses. Ja Õhtunägemus - see jutustus esimesest Eesti Vabariigist - oli Mäksil ülivõrdes ära tehtud. Ja mulle on ükskõik, et väljamõeldud tegelase esituses. Mind see ei häirinud kuigivõrd. Neid Ruja algusaegade laule pole nii heas ettekandes ju kunagi kuulda saanud. Kuna sellest perioodist salvestusi praktiliselt polnud, pole neid eriti ka Ruja kogumikplaadil olemas. Olen olnud ka Rujale läbi aegade väga lähedal seisev isik. Etendus oli muidugi ju tegelikkus ja fantaasia segamini ja ka laulud ajaliselt segamini ja ikka see mind ei häirinud. Ma ei ütleks ka, et Urmas oleks kujutatud kuidagi liiga skemaatiliselt. See tema mõnus jalalt jalale taarumine ja nurgelisus ja samas pidev killupanek oli ju ehtne. Ühel korral tekkis mul lausa tunne, et kõik ongi päris. See oli siis, kui ta ütles nii mõnusalt "no minge mehed perse ...". Siis tundsin, et Urmas ise räägib. Ja eks ta oligi tegelikult bändis ju selline sõbralik tegelane. Kui üldse keegi etenduses liiga skemaatiliselt on kujutatud, siis hoopis Tiit. Tiidu sõna maksis bändis väga palju ja ta oli seal väga tasakaalustav kuju. Ja loomulikult on etenduses ka see alkoholi asi väga üle paisutatud. Bändi proovi ei saa ju bänd tehagi, kui keegi tina paneb. See käis küll ikka rohkem pärast mänge ja lõõgastuseks ja ehk 10% sellest pildist, mis kujutatud. Ja ei ole midagi teha, mõni koht etenduses oli sedavõrd liigutav, et pühkisin silmist pisaraid. Jumal kui suur tänu minu poolt kõigile tegijatele ja eelkõige kõigile osatäitjatele. Olen igatahes selle etenduse DVD väga kindel ostja.

Alar Sudak
Postitatud 2008-10-07 22:22:17. Tsiteeri

Lauri, võibolla oled Sa märganud, et "Ruja" muusikali käsitlevate artiklite laviin on meedias otsa saanud ja kas tohiks paluda, et Sa leiaksid aega "Rujat" kajastavate artiklite ülespanekuks foorumis artiklite rubriigis, enne kui Vanemuine need oma saidilt kustutab ning siis oleks neid väga raske hiljem leida.
http://www.vanemuine.ee/index.php?sisu=rep&mid=421&etendus=204&lang=est

Lauri
Postitatud 2008-10-07 22:34:46. Tsiteeri

Jah, millalgi kindlasti. :) Ma ei näe küll põhjust, miks Vanemuine need oma lehelt ära võtma peaks. Ja kui ka võtab, siis ei ole ka kõik ju veel kadunud. :)

Alar Sudak
Postitatud 2008-10-07 22:51:17. Tsiteeri

Lihtsalt uutel foorumiga liitujatel oleks parema ülevaate saamiseks "Ruja" artikleid kergem leida Ruja saidilt, kui taibata neid otsima minna Vanemuisesse.
Mis ma ikka kurdan - ausalt öeldes oled suure töö Ruja saidiga ära teinud.
Jõudu edapidiseks.

Lauri
Postitatud 2008-10-07 23:01:20. Tsiteeri

Kurta võib küll ja mingil ajal saab see ning palju muudki kindlasti ära tehtud. :)

kalle
Postitatud 2008-10-12 17:35:37. Tsiteeri

Päris huvitav seeria koguneb, kui neid arvustusi järjest lugeda, lisaks ajaleheartiklid. On selge, et RUJA on eestlastele oluline nähtus, huvitav on seejuures märgata, et RUJA mõistmine lahterdub vastavalt arvustaja eale, konkreetselt kedagi teadmata, võib oletada arvustaja vanust. Kõigil on mingi isiklik seos, kes mäletab '70 esimest poolt, kes '70 teist jne. Nooremad avastavad tänapäeval RUJA alles läbi loomingu ja meenutuste. Sellest sõltub ka arusaamine etendusest.

Kahtlemata on etendus hulgaliselt allteksti ja sümboleid täis, ega autorid ei hakkagi neid meile lahti seletama, see ongi igaühe enda arusaamine, mida keegi seal näeb. Ma ei pahandaks, et etendus on Rannapi-keskne, see ongi ju autorite valik. Keegid teised teeks näiteks Alenderi-keskse, kolmandad Nõgisto-keskse teose, vastavalt siis rõhuasetused ja muu. On ju kuskil ka kirjutatud, et kõigepealt tehti lugude valik, vajaks ehk analüüsi, miks just need, kuidas lugude tekstid on seotud etenduse sisuga. See, et need ei ole kronoloogilises järjestuses, vist küll eriti tähtis ei ole.

Mõned siin foorumis arutluse all olnud episoodid etendusest minule sümboliseerivad järgmist:
Tõnis Mägi osa on vabadusepüüe, mis on olnud ju RUJA loomingu läbiv teema. Etenduses lõhutakse ju sein/müür, tungitakse sellest läbi/välja. Seal istub mees - laulja - kes eestlastele seondub kohe vabaduslaulikuna. Ehk peitub ka tema esitatud laulus vastav sõnum.

See, et Rannap musti linde laiali ajab, on ehk Rannapi enda sisemine segadus, võib-olla selle eemaletõrjumise püüe. Et las kestab veel edasi see aeg (kaunis hetk,sa viibi veel). See on ju nn "pop-ruja" kõrghetk, oldi populaarsed, teeniti kõvasti raha. Ansamblis süvenesid vastuolud (Nõgisto), lisaks hästi peale minevatele pop-lugudele taheti teha ka tõsisemaid lugusid, "Must lind" nende hulgas, mis on ju pärit RUJA esimesest perioodist. Teame ka, et varsti emigreerus Rannap ju USA-sse, kindlasti ei olnud ka see otsus tema jaoks üleöö tehtud. Alenderi isiklike probleemide seost ma seal ei näe, etendus ju Rannapi keskne!

Minu jaoks jäävad segaseks etendusest hoopis järgmised episoodid:
Kui RUJA otsib uut lauljat ja proovi tuleb Gunnar Graps. Natuke karikatuurne on see kuju, arvan et Grapsi panus väärib suuremat lugupidamist. Ja RUJAs oli ta ju tegelikult trummariks mõnda aega ka päriselt. Sedasorti hevimees sai Grapsist ju ka hoopis hiljem, kui asju kronoloogiliselt vaadata. Kas naissolisti osa oli vihje Siiri Sisaskile, osales tema ju ka lühikesel perioodil RUJA tegevuses.
Pisut pikale venis ka Rannapi klohmimine vastavate "organite" juures, esimesest uksega virutamisest oleks küll olnud. Pealegi ei meenu kellegi muusikute hilisematest mõtteavaldustest, kes esinemiskeelu tol ajal saanud, et sellega oleks kaasnenud sedasorti füüsiline vägivald, vaimne vägivald kindlasti. Ei tea, kas selline lavastusvõte teenib tänapäevast nö "hollywoodlikku" lähenemist.

Huvitav vastuolulisus tuuaks välja Jaanus Nõgisto isikus, kes, muidu pidevalt rahulolemutust väljendades ometi Vahur Kersnale TV dokumentaalvideos noortele saatekülalistele väidab, et teevad asja mis neile endile meeldib. Ja seda RUJA viimasel perioodil.

Oi, kui pikk jutt juba sai, kes seda lugeda viitsib. Kindlasti ühinen ka mina etenduse kiitjatega, tõepoolest uus tase sedasorti lavastuste hulgas. Loodetavasti tulevikus välja antav DVD-versioon annab võimalusi veel juurde, midagi esile tõsta, midagi tahaplaanile viia. Saab lisada ka kommentaare jms.
Tõeliselt sümpaatne oli lavastuses ka video-austusavaldus/kummardus Led Zeppelini poole, on nemad olnud inspireerijateks RUJAle, tahame ju neid ühte ritta maailmamuusikas asetada. Miks ka mitte.

Alar Sudak
Postitatud 2008-10-15 18:08:54. Tsiteeri

Ma ei pahandaks, et etendus on Rannapi-keskne, see ongi ju autorite valik. Keegid teised teeks näiteks Alenderi-keskse, kolmandad Nõgisto-keskse teose, vastavalt siis rõhuasetused ja muu. On ju kuskil ka kirjutatud, et kõigepealt tehti lugude valik, vajaks ehk analüüsi, miks just need, kuidas lugude tekstid on seotud etenduse sisuga. See, et need ei ole kronoloogilises järjestuses, vist küll eriti tähtis ei ole.

On ikka küll tähtis.
Teha "Rujat" niimoodi, et välja jäävad kõik Jaanus Nõgisto lood, on sama hea, kui kirjutada eesti luule ajalugu näiteks ilma Artur Alliksaare või ilma Juhan Viidinguta.
Kui Rujal on koht maailmarocki ajaloos, siis ainult tänu Jaanus Nõgistole ja Margus Kappelile, mitte Rannapile.
"Rujas" on seda vastuolu kajastamas ainult episood, kus Nõgisto vihastab keset publikmenu Rannapi peale, et mis huina-muinat nad nüüd mängivad?!
Minagi küsisin 1981 aasta lõpus Alenderi käest, et kas ta sama suuga, millega ta laulis Ruja klassikat, laulab nüüd "Tule minuga sööklasse"? Jätsin küsimuse katki, kuna tal oli ebamugav vastata. Repertuaar ei sõltunud ju temast.
"Ruja" oli lavastusena kuldaväärt, aga Ruja loona puhas kassikuld.
Paar Kalle viga vajaks veel täpsustamist.
"Must lind" ei olnud ruja esimese perioodi lugu.

TAJO KADAJAS: Must lind oli algselt kirjutatud ansamblile Noor Eesti, hiljem jäi ta lihtsalt Pop Rujale . Ja 81 on muidugi Ruja salvestise aasta, laul oli olemas 1976 või 1977, peab järgi vaatama.

http://ruja.ee/?p=song&id=19
Ja Gunnar Graps oli Rujas nii vähe aega, et saadeti pärast proovi kohe minema.
Ühtegi lugu ta salvestada ei jõudnud.

J.N.
Postitatud 2008-10-16 11:51:12. Tsiteeri

Gunnar Grapsiga salvestati mitu lugu:
1. Lumi sädeles
2. Sügispäev
3.Mis saab sellest loomusevalust?
4. Ahtumine (ainus salvestus sellest Kappeli loost)
Siis ER-s veel 8 realist polnud ja me ei jäänud 2 realise salvestise kvaliteediga rahule. Ka Gunnar oli , kuidas öelda, mitte eriti täpne...
Gunnariga koos sai antud mitmeid edukaid kontserte - Viljandi rockil (3 kontserti), Peda soolokontsert - ja siis tuli Andrus Vaht kuidagi märkamatult meie seltskonda tagasi.

kalle
Postitatud 2008-10-16 15:16:37. Tsiteeri

Tuleb seda lugudevaliku põhjust vist ikka autoritelt endilt küsida, ega muidu selgust saa. Ei tea, kas nad jälgivad foorumit, saab ehk keegi vahendada.

MIKS siis ikkagi jäid Nõgisto lood välja, kui Rannapi "kuri", "karvane" käsi mängus polnud, nagu algul arvati. Ei tea, kas vastus aitaks etendust paremini (ühtemoodi) mõista, kas see peakski eesmärk olema.

See, et ühest bandist arenevad välja erinevad loovisiksused ja liiguvad eri suundades, on ju üsna tavaline nähtus muusikamaailmas. Ja ongi uhke, et ka selle poolest RUJA ajalugu sarnaneb nende teistega. Päris muutumatu koosseisuga ja ühte jalga käinud bändidest meenuvadki vaid Led Zep, Queen, nende lugu läks pisut teisiti...
Aga YES Wakemaniga ja ilma, GENESIS Gabrieliga või Collinsiga, PURPLE Blackmore'ga või ilma jne jne jne. Ongi nii, et millisest hetkest keegi enda jaoks muusika on avastanud, meie oludes oli osa ka plaatide piiratud kättesaadavusel. Vaidlema jäädaksegi, kes mingis bandis see "kõigem" tegelane oli, parim muusika on loodud ikkagi koostöös.

Alar Sudak
Postitatud 2008-10-17 15:45:57. Tsiteeri

Gunnar Grapsiga salvestati mitu lugu:
1. Lumi sädeles
2. Sügispäev
3.Mis saab sellest loomusevalust?
4. Ahtumine (ainus salvestus sellest Kappeli loost)

Ruja albumitel pole mitte ühegi loo trummariks Grapsi mainitud.
On see aps albumite väljaandmisel?
http://www.ruja.ee/?p=albums

J.N.
Postitatud 2008-10-18 18:42:04. Tsiteeri

Aga neid lugusid, tegelikult neid variante, polegi kogumikul avaldatud.
Sügispäev ja Lumi sädeles olid väga OK, aga kuna klaverit ei mänginud seal Rein Rannap, pani ta neile veto ja avaldatud said kehvad kontsertvõtted.. Me leppisime projekti alguses kokku, et asjad avaldatakse vaid konsensuse korral. Lihtsam oli kraaklemisest loobuda, kui pill lõhki ajada...

kalle
Postitatud 2008-10-18 20:52:18. Tsiteeri

"Lumi Sädeles" on Rannapi enda 4CD kogumikul, esitaja RUJA 1971

kalle
Postitatud 2008-10-28 16:24:35. Tsiteeri

"Lasering" e-pood pakub juba RUJA etenduse DVD! 425.-

Alar Sudak
Postitatud 2008-11-02 20:49:02. Tsiteeri

Laseringi edetabelid näitavad hetkel, et e-poe tipu esimene on "Ruja" muusikal, mis on igati loogiline.
Laseringi topis, ehk siis poest ostetud müügitabeli neljas on Urmas Alender, mis on samuti väga hea tulemus.
Aga edasi vaadates tekib paradoks.
"Ruja" on Lasringi topis 16 kohal.
Alender puudub e-poe edetabelis.
Kes oskaks seda paradoksi seletada?

Alar Sudak
Postitatud 2008-11-02 20:49:45. Tsiteeri

http://www.lasering.ee/index.php?make=show_top&

Ajur
Postitatud 2008-11-04 21:50:01. Tsiteeri

Tere

Miks on Ruja DVD nii kirve hinnaga müügis? Normaalne plaat maksaks ~200-250 aga mitte üle 400. Miks ei taheta läbimüügi pealt teenida?
Kahjuks jääb see paljudel ostmata [:naughty:]

Alar Sudak
Postitatud 2008-11-05 00:10:00. Tsiteeri

Ajur?
Väga hea alias.
Ajur on ju Ruja peegeldpildis.

Ruja CD kogumik maksab 640.
Rein Rannapi CD kogumik Varajased laulud 545.
"Ruja" DVD 425.

Ajur ehk pingutaks oma ajusid ja teeks võibolla vahet DVD ja CD vahel?

Ajur
Postitatud 2008-11-05 09:14:03. Tsiteeri

No ma tean mis erinevus on CD'l ja DVD'l aga ma ei mõista millega/miks see hind on nii kõrgeks aetud - jah, 400+ DVD eest maksta on palju. Kas Ruja on kaubamärk nagu Adidase kets, mida maine ei luba odavamalt müüa? Läheb saadud tulu heategevuseks, näitlejatele, Ruja liikmetele või tootjale?
Tegin kiire ülevaate laseringis olevatest Eesti DVD plaatidest ja hind jäi valdavalt ikka alla 300.- (muusikal Georg 250.-).

Lihtsalt huvistaks teada millega seda hinda põhjendatakse. Ma ei usu, et tootmine maksaks nii palju, et 200.- kroonise hinnaga seda tagasi ei teeni.

Alar Sudak
Postitatud 2008-11-05 11:00:05. Tsiteeri

Osaliselt on Sul õigus. Võttegrupp ja montaazh olid tõepoolest tasustatud juba lavastuse eelarve kaudu.
Aga Sul on õigus sotsialistliku turumajanduse reeglite järgi. Sotsialismi ajal oli hinna aluseks tootmiskulud pluss tagasihoidlik kasum.
Kapitalistliku turumajanduse reeglite järgi ei määra hinda põhiliselt mitte tootmiskulud vaid nõudlus. Ja nõudluse järgi on Ruja praegu edetabeli tipus.
Kumba majandussüstemi Sa soovid?
Kapitalistlikku või sotsialistlikku?
Eesti NSV-d või Eesti Vabariiki?

Ajur
Postitatud 2008-11-05 11:20:54. Tsiteeri

Okei, järelikult ainult nimi müüb, tühja sest kvaliteedist ja hinnast. Õnneks on Eestis kohti kust saab ka kallist kraami tasuta.

Alar Sudak
Postitatud 2008-11-05 15:12:54. Tsiteeri

Viinamarjad on hapud...
Aga Ajur pole seda kõnekäändu vist kuulnud.

ela
Postitatud 2008-11-09 16:01:26. Tsiteeri

Rockooper meeldis tohutult. Nüüd vaatasin DVD-d ja pühkisin lõpus pisaraid silmist. See oli veelkord täiesti vapustav! See aasta on minu jaoks super korda läinud, sest olen näinud elus Brian Mayd kitarri ja Roger Taylorit trummi mängimas ning rockooperit Ruja. Aitäh tegijatele!

Hind
Postitatud 2008-11-09 19:44:13. Tsiteeri

Kaubamajast saab DVD 450- eest, Vanemuise enda kassast 350- eest. Ja kui käpp sees ja tuttav Vanmuises, siis saab 250- eest ka.

Ja mis puutub teiste DVD hindadesse, siis tasuk tähele panna, et nii verivärsked väljaanded nagu "Ruja" või "Eesti improvisatsioonid" (see maksab vist umbes 475-) ongi kõrgema hinnaga kui eelmise aasta kraam ("Georg")

Ajur
Postitatud 2008-11-10 17:53:53. Tsiteeri

"Eesti improvisatsioonid" ei ole sul massidele mõeldud, kindlasti on selle tiraaz väiksem kui Rujal.

Fakt on see, et Ruja nimi müüb ja tahetakse lihtsalt ilge papp kokku ajada. Jõulud ka tulekul ja sobib ilusti kingikotti. Kahjuks kõik ei ole nii rikkad. Selle 400+ eest leiab kaks muud DVD'd.
Mina oleks selle 400+ hinna sisse pannud 16:9 formaadis pildi ja vähe vingema heli (5.1) 2x suurema bitimääraga, et saaks asja ikka korralikult nautida. Menüü kujundusele oleks võinud ka natuke rohkem aega kulutuda. See DVD oma teostuselt ei vääri seda 400 kulutamist võibolla sisu seda on.

M.P
Postitatud 2008-12-13 15:29:38. Tsiteeri

Kui Ruja oli laval 4:3 formaadis, siis kuidas on võimalik see laiekraaniks teha- kadreeringud ju hävivad.

Toomas
Postitatud 2009-01-08 07:55:38. Tsiteeri

http://hendrik.pri.ee/RUJA/RANNAP.jpg

Toomas
Postitatud 2009-01-08 07:57:01. Tsiteeri

Heh, sorri, kukkus veidi SUURELT välja, samas eks see annab lisatähendust asjale

Toomas
Postitatud 2009-01-08 07:58:48. Tsiteeri

Et siis nagu ajaloolise tõe huvides ja nii ........

Alar Sudak
Postitatud 2009-01-08 10:28:56. Tsiteeri

Tänu sellele pirakale logole peab tervet foorumi teemat lugema kruttides.
Parndaks ära parem.

Toomas
Postitatud 2009-01-08 11:30:46. Tsiteeri

Minu arvates on see päris naljakas, et nii juhtus, Rannapi-hullustuse tagajärg :D
Paraku mul endal puudub ka võimalus seda originaalaadressil muuta, niiet kui see
kõiki antud teema lugemisel segab, siis tuleb see moderaatoril ära kustutada

Ako Säälik
Postitatud 2009-01-12 11:32:05. Tsiteeri

No ma tean mis erinevus on CD'l ja DVD'l aga ma ei mõista millega/miks see hind on nii kõrgeks aetud - jah, 400+ DVD eest maksta on palju. Kas Ruja on kaubamärk nagu Adidase kets, mida maine ei luba odavamalt müüa? Läheb saadud tulu heategevuseks, näitlejatele, Ruja liikmetele või tootjale?
Tegin kiire ülevaate laseringis olevatest Eesti DVD plaatidest ja hind jäi valdavalt ikka alla 300.- (muusikal Georg 250.-).

Lihtsalt huvistaks teada millega seda hinda põhjendatakse. Ma ei usu, et tootmine maksaks nii palju, et 200.- kroonise hinnaga seda tagasi ei teeni.

Ajur. Ma arvan, et Ruja rosck-ooper on väärt seda 400 krooni. Vahest isegi rohkem.

Alar Sudak
Postitatud 2009-01-13 16:41:24. Tsiteeri

Millal ilmuvad Ruja saidi artiklite rubriiki Ruja rockooperi artiklite lingid?
Millest üldse selline viivitus pikkade kuude kaupa?
Kas nende ilmumisega tähistatakse Ruja esietenduse viiendat või kümnendat aastapäeva?

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-27 13:01:01. Tsiteeri

2008 teatri aastapreemiate nominantide seas on "Ruja" mitme nominendiga:
- parim lavastus
- Priit Võigemast Rein Rannapi rollis, kui parim meespeaosa
- Ene-Liis Semper, kui "Ruja" kunstnik
- muusikalavastuste auhinna nominent loomingulisele kooslusele idee ja selle asjatundliku teostuse eest
Muusikalavastuste žürii esinaine Raili Sule kommenteeris: Vanemuisest jäi idee, teostuse ja tervikliku ansamblitööga meelde «Ruja». Muidugi oli seal kasutatud draamanäitlejaid ja võib-olla muusikaliselt jäi see natuke nõrgemaks, aga idee jättis sügava mulje. Ning kui meie žürii saaks anda välja rohkem auhindu, siis üks mees­kõrvalosa nominent võiks olla Tõnis Mäe roll «Rujas».
http://www.postimees.ee/?id=87609

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-28 00:22:20. Tsiteeri

Ruja rockooper on ETV arhiivis:
http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=89024

Toomas
Postitatud 2009-02-28 00:55:57. Tsiteeri

Ruja rockooper on ETV arhiivis:
http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=89024

Uskumatu ja ongi! Väga tänuväärne igatahes!

Alar Sudak
Postitatud 2009-03-14 15:42:39. Tsiteeri

Ruja rockooperi esmakordsest nägemisest on möödas juba mitu kuud.
Vaadanud oled seda niipalju, et tekst hakkab juba pähe kuluma.
Aga on 2 hetke, mida ikka ja jälle üle vaatan, set neis on sellist powerit ja väge, mis on põhjatud.
Need on Õhtunägemus Tõnis Mäe esituses lavastuse 40-ndal minutil ja Must lind Sergo Varese ja Evelin Pange esituses 122-ndal minutil.
On teil ka lavastusest eredaid hetki, mis teile mõjunud ja soovitada?

Toomas
Postitatud 2009-03-14 15:49:33. Tsiteeri

Parim on ikka Rannapi-Nõgisto duell backstageis pärast katkenud musta ronka

ago
Postitatud 2009-03-15 17:02:51. Tsiteeri

On teil ka lavastusest eredaid hetki, mis teile mõjunud ja soovitada?

"Eesti muld ja Eesti süda" on minu arvates selle lavastuse kõige võimsaimaks hetkeks. (Sergo Vares) (pärast lugu publik aplodeerib !)

"Must lind" on väga võimas, samuti "Protsess" koos dokumentaalkaadritega. Meeldiv oli näha lugu "Tulekell" Ruja originaalesituses. Häid hetki on rohkelt veelgi.

Tõnis Mägi lauldud "Õhtunägemus" on küll väga hea, aga ma kahjuks ei mõista tema rolli kontseptsiooni. Miks oli lavastusse toodud põhjakäinud andekas endine muusik ? Kes on tema tegelaskuju prototüüp ?

Mõnus on vaadata Vahur Kersna ja ühe noormehe dialoogi (dokumentaalkaadrid saatest "Ansambel Ruja stuudiotund"):
- Noored mehed, Teil on niimoodi ...kodus "Ruja" plaat ?
- Ei ole
- No kas sa peale tänast päeva lähed ja ostad ?
- Kust kohast ?
- Ma mõtlen-plaadipoest
- Ee ma... Ma ei tea. Jah. Võib olla küll jah.
- Ära valeta
- Ma ei tea

Laura
Postitatud 2009-03-27 23:13:37. Tsiteeri

"Ruja" rock-ooper pärjati aasta lavastuseks.

http://www.postimees.ee/?id=99996

alar sudak
Postitatud 2009-03-27 23:21:29. Tsiteeri

Ruja rockooper pole mitte aasta vaid paarikümne aasta parim lavastus.

vaatleja
Postitatud 2009-03-27 23:30:07. Tsiteeri

Oligi parim lavastus. Wau!

alar sudak
Postitatud 2009-03-28 00:04:55. Tsiteeri

MARGUS KIIS: Kirjutasin "ooperist" (mida ta ju polnud, pigem teatrietendus lauludega) ka Postimehesse artikli, sealt võite mu arvamust lugeda.
Mulle ei meeldinud see stereotüüpidel tammumine ja nüansside eiramine. Jäi mulje, tükk on tehtud mitte 30--20 vaid 100 aastat hiljem, kui kellegi käest enam küsida ei saa. Alenderit kujutati minu meelest mõnitavalt, kerge vaimupuudega jotana. Ja üldse olid peale Rannapi seal pea kõik tegelased tagaplaanil, nii et igasugune dialoog tegelaste vahel oli väga hädine.

http://foorum.ruja.ee/Teema/685#post1909

Eesti teatrites toimub ca 150 lavastust aastas.
"Ruja" tunnistati parimaks.
Soovid kommenteerida või soovid vaikida?

to Eino
Postitatud 2009-03-28 00:53:45. Tsiteeri

Eino kirjutas:
Ooper oleks parem olnud, kui selles oleks käsitletud ka Sudaku kui ansambli transamehe ja manageri tegevust.

Ära seda küll taha. Kujan ette, kuidas Sudak veel siis ruigaks, kui ta Ruja rockooperi kavalehel näiteks neljanda tuletõrjujana kirjas oleks. Praegu elab haige inimene ennast foorumis välja, aga ei lähe loodetavasti koos Öise vahtkonnaga linna peale märatsema.

Toomas
Postitatud 2009-03-28 01:05:53. Tsiteeri

Eino kirjutas:
Ooper oleks parem olnud, kui selles oleks käsitletud ka Sudaku kui ansambli transamehe ja manageri tegevust.

Ära seda küll taha. Kujan ette, kuidas Sudak veel siis ruigaks, kui ta Ruja rockooperi kavalehel näiteks neljanda tuletõrjujana kirjas oleks. Praegu elab haige inimene ennast foorumis välja, aga ei lähe loodetavasti koos Öise vahtkonnaga linna peale märatsema.

Kuulge arendage enda inimpeldikuks olemise dimensiooni delfi kommentaariumis nt, igasugune provokatiivne MÖLA on off-topic. Oleks aeg teha selline järeldus, pärast siinseid õppetunde

Meeldetuletus
Postitatud 2009-03-28 01:18:28. Tsiteeri

Sudak kirjutas enne tänast auhinnasaamist:

Aga samas on rockooper bullshit.
Rockooperis kõlab 27 lugu.
Kuna lugude kava koostas Rannap, kuid ta jättis teised Ruja heliloojad varju, siis on see ehe näide temast kui egomaniakist.
Jaanus Nõgisto on rockooperis kujutatud hädapätakana, kelle lugudest kõlab ainult 1 ja seegi mitte livena, vaid dokumentaalfilmina, mis pole pealegi Nõgisto kõige õnnestunum lugu. Igor Garshnekilt pole mitte ühtegi lugu!
Tervet rockooperit varjutab Rannapi halvustav suhtumine aegadesse, mil ta ei olnud bändiga seotud.
Rannap on öelnud: "kui ma ütlen "ansambel Ruja", siis ma mõtlen tegelikult alati esimest perioodi, see, mis järgnes, oli virvendus ja varjuteater. Varjud, mis peegeldusid sellest hiigelsuurest kolossist, mis Ruja oli varem olnud".
Seega moonutab rockooper Ruja ajalugu, olemust ja vaimsust.[/quote]

Toomas
Postitatud 2009-03-28 01:51:54. Tsiteeri

Minu jaoks jääb see Ruja etendus kahjuks siiski ainult veidi kõrgemale kunstilisele tasandile kui kõik muud eesti suveetendused a la maie ja valdur. Siinjuures muidugi tuleb Võigemasti, Mägi sooritusi lugeda mööndusteta briljantseks. Ja veel mõned nüansid tehnilisest küljest. Üldiselt aga oli eesmärk ikkagi pakkuda meelelahutust, apelleerida tuntud nõksudele (nt kui suurel laval eestis öeldakse ''persse'' vms käib siinsest publikust heakskiitev naerupahvak), teha kokteil kus oleks omajagu kõike- pisaraid, rõõmu, hirmu, actionit, erootikat.

Tegelikult lahkaksin ühte paradoksi, mis mind on vaevanud samas kontekstis..
Rannapit ju teatakse kui heliloojat, pianisti, kes on ka akadeemilistes ringkondades nimi. Kõik väga mõjukad tiitlid. Nõgistot teatakse kui Ruja kitarristi - objektiivselt võttes ei ole tiitel "bändi kitarrist" just teab mis prestiizne tiitel, pigem tekitab skepsist, vähemalt kõrgkultuuriga seotud inimeste hulgas. Ka etendus portreteeris Nõgistot sellest perspektiivist. Minu silmis on Nõgisto tiitlist "Ruja kitarrist" teinud miskit unikaalset, mis tähendab maitsekust, originaalsust, ausust ja puhtust, mingit siirusepüüet loomingus. Ja seda kompromissideta, jäädes iseendaks, truuks väga ilusatele ideaalidele. Viimased kristalliseeruvad mu ees ja hinges alati kui kuulan lugusid, mida tema kirjutas siis, kui oli sama vana, kui mina praegu (nt Üle müüri). See on omamoodi ilu kogemine, erakordne hingeliigutus, saladus. Mul on kahju muidugi, et enamus inimesi tiitlitest ei suuda läbi tungida, ja ka etenduse käsitlus jäi sellesse kinni. Potentsiaal, mis Rujas peidus on etenduse tegemiseks, on meeletult võimsam. Rannap, kes a priori juba tiitlite tõttu seostub kõrgkultuuriga on enda loomingus, minu arvates, laskunud kohati labasustesse. Ja mis isegi halvem- ta ei ole kunagi olnud päriselt siiras, ikkagi jääb ta enda ego kütke, sest tal on tiiltid. Samas võin ma rõõmustada, sest selline tasakaalutus tiitlite ja sisu ning rahva maitse vahel kinnitab fundamentaalset tõde - kõrgkultuur ei ole masside meelelahutus.

alar sudak
Postitatud 2009-03-28 06:15:57. Tsiteeri

ainult veidi kõrgemale kunstilisele tasandile kui kõik muud eesti suveetendused a la maie ja valdur.

Ainult veidi kõrgemale?
See kõlab umbes sama hästi, et Tõnis Mägi laulab ainult sutsu parem kui Madis Milling.

-"-
Postitatud 2009-03-28 06:26:59. Tsiteeri

Tsitaat ei olnud täielik ja moonutas kirjutatut.
Toome siis ära täpse tsitaadi, sest mõni üks sootu olevus, kellel isegi nime ei ole, ei oska lugeda ega tsiteerida.


Ühest küljest on "Ruja" vaieldamatult eesti parim rockooper.
Lavastuslikult on väga häid, kohati geniaalseid stseene.
Näitlejate mäng on samuti super. Eriti Priit Võigemast Rein Rannapi rollis ja Sergo Vares Urmas Alenderina.

Vasta & Uus teema