Hüppa sisu juurde

Ruja kui teaduslik töö

Autor Sisu
Alar Sudak
Postitatud 2008-09-15 22:41:57. Tsiteeri

Ruja looming, elu- ja ajalugu on väärinud viimasel kümnendil korduvat loomingulist pühendust, mida kroonis "Ruja" muusikal.
Ruja väärib teadusliku tööd. Magistri- ja doktoritööd, mis ei piirduks mälestuste ja intervjuudega vaid süüviks loomingu analüüsile, Ruja mõjule eesti rock muusikale ja asetusele maailma rockmuusika kontekstis.
Või on magistri-, doktoritöö juba tehtud?
Kui ei, siis töö ootaks ja kiidaks tegijat.

Marit
Postitatud 2009-01-24 12:47:39. Tsiteeri

Tere! Teen uurimustööd Urmas Alendri ja Ruja kohta. Uurimuse teen selle tõttu, et Alender käis samas koolis, kus minagi praegu. Väga hea oleks, kui saaks sellise inimese arvamuse, kes tõesti tundis Alendrit.
Minu küsimus oleks järgmine:
Millise panuse andis Urmas Alender ja Ruja Eesti rokiajaloole?
Mida tahtis Ruja oma lauludega eestlastele öelda( Enne taasiseseisvumise perioodi)?

Ette tänades,
Marit

J.N.
Postitatud 2009-01-24 13:30:07. Tsiteeri

Vaata, Marit - sellisele küsimusele saad sa ainult ise vastata ja vastus küsimusele on su nn. "teaduslik töö" viimased laused. Keegi teine ei saa sinu eest teha üldistust teemal, mida sa uurid...

Alar Sudak
Postitatud 2009-01-24 14:36:52. Tsiteeri

Eks see ole ju alati nii, et nii palju kui on inimesi, nii palju on ka arvamusi; sest üks asi on, mida mõeldi ja öeldi, hoopis teine asi, kuidas mõjus ja aru saadi. Muusikale, nii nagu kunstile tervikuna, on arvamuste paljusus eriti omane.
Seepärast ei saa tõepoolest üldistuse tegemiseks aluseks võtta mitte ainult Ruja liikmete arvamusi ja taotlusi, vaid seda, kuidas see omal ajal mõjus.
Lisan mälestused 80ndate alguse Ruja fännina ja Urmast tundnud inmesena.
Nii mulle kui teistele eakaaslastele mõjus Ruja Eesti asja ajamisena NSV Liidu okupatsiooni tingimustes.
Ruja liikmed tookord ei afisheerinud muusikaväliselt oma poliitilist meelsust nõukogude võimu suhtes. See oleks lõppenud liikmetele kohese katastroofiga. Margus Kappel on isegi eitanud, et Ruja oleks tema jaoks olnud vastupanuliikumine, kuid nii Ruja muusika kui Jüri Üdi tekstidest saadi jõudu vaimseks vastupanuks võõrale vaimule.
Ruja fenomen on selles, et tema toonane mõju on jäänud ajalukku, kuid Ruja edu on kindel ka tulevikus.
Urmas Alender oli esimeneeesti rocklaulja rocklaulja tõelises tähenduses. Tema sugestiivset laulumaneeri hakkasid teised eesti lauljad, Jaak Joala, Ivo Linna, Tõnis Mägi ja paljud teised kasutama alles hiljem.
Alender, olles ainus Ruja liige esimesest päevast viimaseni, kandis endas olemuslikult Ruja identiteeti. Kui tema suri, leppisid mehed kokku, et Ruja nime enam ei kasutata.
Kuid minu arvamus on ainult ühe mehe arvamus arvamuste paljususes.

kalle
Postitatud 2009-01-24 23:24:54. Tsiteeri

Kooliõpilase (ilmselt gümnaasiumi) teadusliku töö jaoks leiab sellestsamadest foorumiteemadest küllalt palju materjali RUJA kohta, mida analüüsida. Tuleb vastavad alajaotused sammhaaval läbi sortida, jälgida viiteid ja oluline välja võtta. Saab läbi vaadata viimasel ajal ilmunud videomaterjal. Võib süveneda Alenderi lauldud laulude tekstidesse - see ju ongi, mida ta öelda tahtis.

Päris huvitav on lugeda omal ajal ilmunud ajaleheartikleid: Noorte Hääl, Sirp ja Vasar, Noorus. Raamatukogust ehk on võimalik neid leida, ei tea küll, kui hästi neid õigeid numbreid kataloogidest leiab. Kui on tõeline huvi, võin ise veidi töötada ja mingi rea viiteid välja kirjutada, olen sellest ajast ajaleheartikleid säilitanud ja nüüdsel ajal uuesti läbi lugenud ka.
Äkki juba on siin foorumis neid kuskil ka?

Jõudu tööle!

Aga Jaanusel ju täiesti õigus, esitatud küsimusele, Marit, peadki Sa ise oma tööga vastuse leidma!

Toomas
Postitatud 2009-01-24 23:58:56. Tsiteeri

Arvan ikka, et pead leidma piisava hulga argumente, mis sinu enda vastust neile küsimustele toetavad. See tähendab, et esmalt viid end teemaga kurssi intervjuude, artiklite, jms enamvähem objektiivse kraamiga, mis võib anda ka toimiva vastuse.

Marit
Postitatud 2009-01-25 12:36:58. Tsiteeri

Aitäh teile!
Ma olen ka uurinud raamatut nimega Rockrapsoodia. Sealt olen saanud ka materjali.
Õpetaja soovitas mul lihtsalt uurida mõne liikme käest, mis nemad arvavad.

Teist on suur abi,
aitäh veelkord!

Alar Sudak
Postitatud 2009-01-25 16:09:56. Tsiteeri

KALLE: Päris huvitav on lugeda omal ajal ilmunud ajaleheartikleid: Noorte Hääl, Sirp ja Vasar, Noorus. /---/ Olen sellest ajast ajaleheartikleid säilitanud ja nüüdsel ajal uuesti läbi lugenud ka.
Äkki juba on siin foorumis neid kuskil ka?

Siin foorumis leidub artikleid alates aastast 1997. Ajast, mil artiklid hakkasid ilmuma internetis,
aga varasemast ajast neid pole. On Sul võimalust ja viitsimist artiklid skännida? Siis saaks nende lingid foorumis üles panna.
Üks neist omal ajal ilmunutest on minu koolipoisina tehtud intervjuu Urmas Alendriga, ilmus 1982 märts-aprill Nooruses.

kalle
Postitatud 2009-01-25 17:27:57. Tsiteeri

Omal ajal oli kõvasti aega ja viitsimist igasuguse musa-materjaliga jännata, ilmus seda ka piisavalt vähe, nii et käis sellest üle. Seega on need artiklid mul lõigatud-kleebitud-kujundatud kujul kaustikutes ja mappides, skanneerida on neid selliselt üsna tülikas ja tulemust peaks vist veel omakorda ümber kujundama. Praegu on seda "omaloomingut" suht naljakas vaadata.

Nii et parim, mida teha saaksin, on mingi viidete nimekirja tegemine. Ja tõesti, on ka artikkel, kuhu alla kirjutanud Alar Sudak.

Äkki ikka on keegi kuskil juba professionaalsemalt RUJA-bibliograafiaga tegelenud?

Alar Sudak
Postitatud 2009-01-25 18:04:44. Tsiteeri

Ruja bibliograafiat artiklite ja intervjuude kaupa ei anna isegi ESTER, ehk siis raamatukogude andmebaas. Me leiame ESTERist Ruja plaadid ja raamatu. Alenderi, Nõgisto ja Rannapi puhul nende loomingu, aga artikleid ja intervjuusid ei ole.
Seega kui Sul on aega, siis jäädvusta palun Ruja uurijatele artiklite loend.

J.N. to Marit
Postitatud 2009-01-25 18:15:11. Tsiteeri

Raamat "Rockrapsoodia" ei ole kahjuks allikmaterjalina RUJA kontekstis ei represantatiivne ega sind üldse kuidagi aitav. Ajaline ruum, mida see raamat (muide äärmiselt pealiskaudselt) käsitleb isegi ei käsitle RUJA alustatud protsessi. RUJA on hoopis teise ajastu algus kui selles raamatus kirjeldatu. Nii et. Marit - otsi tõsisemaltvõetavaid allikmaterjale...

Lauri
Postitatud 2009-01-25 18:34:16. Tsiteeri

Seega on need artiklid mul lõigatud-kleebitud-kujundatud kujul kaustikutes ja mappides, skanneerida on neid selliselt üsna tülikas ja tulemust peaks vist veel omakorda ümber kujundama.

Võin sellega aasta teisel poolel tegeleda, kui on huvi...

Toomas
Postitatud 2009-01-25 18:54:00. Tsiteeri

Kui see skännimine ja photoshopis croppimine ikka nii raske on, siis võin seda ise teha. Andke materjalid ja mis seal siis teha on, päris põnev ettevõtmine ju

Toomas
Postitatud 2009-01-25 18:57:15. Tsiteeri

Kuidas on väljalõigutud artiklit "tülikas" skännida? Mingist paksust raamatust on mu meelest halvem skänni teha, ma ei saa aru. Aga andke teada, teen seda huviga

kalle
Postitatud 2009-01-28 15:10:16. Tsiteeri

Nii, ei kulunud poolt aastatki, kui vanad RUJA-artiklid skännitud. Tõesti oleks nimestiku koostamine olnud aeganõudvam. Õnneks leidus abimehi ja nüüd ongi minu näol üks mees, kes "veel-ei-olnud-kordagi-skanneerinud" maailmas vähem.

Ühesõnaga, on 27 *.pdf - faili, kogumahuga 116 MB.

Kuidas nüüd edasi toimetada? Kas saata kellelegi maili peale otse kätte, kes need oskab siia kuhugile üles sehkendada? Andke teada, teen kohe nii.

Alar Sudak
Postitatud 2009-01-30 14:14:14. Tsiteeri

Küsisin Laurilt, et kas ta saaks skännitud Ruja artiklid foorumisse üles panna.
Vastus oli eitav, kuni foorum saab endale uue vormi.
Ok.
Kalle, aga teeme siis palun nii, et tee artiklite kataloog.
Kataloog paki kokku zip failiks.
Parima tasuta pakkimisprogrammi leiad http://www.filzip.com/
Sama programmi soovitan ka teistele lahtipakkimiseks.
Zip fail pane üles http://www.rapidshare.com
Rapidshare küsib millisele aadressile link saata, saada mulle alar.sudak@mail.ee
Lingi panen Ruja foorumisse.
Rapidshares säilib tasuta kuni 2 nädalat, aga eks ma võtan siis Rapidshares uuendamise ehk uuesti üles panemise enda peale.
Nii saab iga huviline artikleid alla laadida.
Ega midagi keerulist ju ei ole?

Marit
Postitatud 2009-02-01 15:24:11. Tsiteeri

Minu uurimustöö võrdub ajaloo koolieksamiga. Ma ei ole kindel, kas saan seda hiljem avalikustada.
Aga minu juhendaja ütles, et rokiajaloo kohta saan kõige parema informatsiooni "Rockrapsoodiast". See uurimustöö räägib rohkem sellest, mida Urmas Alender on oma lauludega öelda tahtnud ja mida ta rokiajaloos muutnud on.:)

Ma tänan kõiki nõuandjaid.

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-01 16:12:57. Tsiteeri

Palun avalda ikka.
Kes said, ju aitasid Sind.
Sinu töö huvitab tervet foorumit.
Luban Sulle, et ei tee Su töö kohta mitte ühtegi kriitilist märkust, sest meil on põlvkondade vahe.
Sinu põlvkonna poolt vaadetuna tekib ju teine vaade, mis oli minu põlvkonnal.

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-01 20:40:44. Tsiteeri

Kui Sa keskendud Urmas Alendrile enne taasiseisvumist, siis oleks Sul hea teada mõningaid detaile.
Alender oli isamaa laulik, kes laulis isamaast juba siis, kui teised lauljad okupatsioni ajal seda ei teinud.
Aga kui tuli laulev revolutsioon, siis jättis helilooja Alo Mattiisen ta kahjuks kõrvale ja Urmas oli sellest ebaõiglusest veidi kibestunud. Pean silmas laule Ei ole üksi ükski maa, mida laulma koguti kõik tookord kuulsad lauljad ja 5 isamaalist laulu laulis Ivo Linna. Okupatsiooni ajal laulis Ivo Linna ainult ühe isamaalise laulu, setõttu oli Alenderi kui isamaalauliku kõrvale jätmine ebaõiglane.
See kibestumine oli üheks põhjuseks, miks Urmas Rootsi emigreerus.
Küsisin Urmase käest, et miks ta Rootsi jäi?
Mõjuvaid põhjuseid oli ju palju. Ruja oli läinud laiali, elukaaslane Helje läsk Rootsi ja Urmas talle järgi.
Urmas nimetas veel ühe põhjuse - ta sai Stockolmi Stockmanni kaubamajas šoki, kui nägi kaubavalikut.
Noortel on seda ehk raske ettekujutada, aga kujutage ette Tallinna kauplusi, kus riiulitel valitses tühjus ja paljud tarbekaubad oli defitsiit. Kui hommikuti tehti Tallinna Kaubamaja, siis toimus igal hommikul selline trügimine nagu praegu Stockmanni hullude päevade ajal.
Sattuda sellisest kaubavaesusest Stockholmi Stockmanni, siis võis tõesti šoki saada.

Loodan, et dokfilm Alenderist Teisel pool vett on Sul nähtud?
http://tv.elion.ee/videolaenutus/filmid.php?sIFR_callback_1=&sIFR_callback_2=&name=Teisel+pool+vett&genre=_Kodumaine&col=time&order=DESC&sub=&audio=&rows=10&s.x=16&s.y=8

kalle
Postitatud 2009-02-02 15:07:12. Tsiteeri

Kas Alari meiliaadress sai õige, üritan saata materjale, kuid tuleb muudkui tagasi?

kalle
Postitatud 2009-02-02 15:15:11. Tsiteeri

Igaks juhuks kirjutan siia lingi:

http://rapidshare.com/files/192361547/fuja.zip.html

kalle
Postitatud 2009-02-02 15:21:55. Tsiteeri

Viga eelmises :

http://rapidshare.com/files/192361547/ruja.zip.html

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-02 17:51:05. Tsiteeri

Kalle! Suur tänu Sulle!
See on tõeliselt huvitav materjal!

Tajo Kadajas
Postitatud 2009-02-03 22:48:22. Tsiteeri

Jätke meelde nimi Liisa Salus, Tartu Descartes'i Lütseumist.
Lugesin just äsja tema uurimistööd teemal - Urmas Alender – kes ta oli? - , mis oli erakordselt hästi tehtud.
Kõik senised uurimistööd on ju tehtud neid inimesi intervjueerides, kes Urmast lähemalt tundsid.
Liisal oli aga esmakordselt võimalik kasutada uurimiseks Urmase isiklikku arhiivi Teatri- ja muusikamuuseumis.
Ja Liisa avab meile Urmas Alendri just nii nagu ta tegelikult oli, mitte ilustades vaid lihast ja verest inimesena.
Palusin Liisal see oma töö kindlasti anda ka Ruja portaali käsutusse ehk siis Laurile.

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-04 00:09:25. Tsiteeri

Palusin Liisal see oma töö kindlasti anda ka Ruja portaali käsutusse ehk siis Laurile.

Tajo, arvata on, et Ruja portaal ei ole ainult Lauri.
Vaid on Ruja portaal.
Ja mitte käsutusse vaid Ruja portaali Ruja mineviku säilitamise huvides.

Tajo
Postitatud 2009-02-04 09:42:51. Tsiteeri

Ega portaal end ise ei halda ju. Keegi inimene paneb ikka asju välja??
Või on kuidagi teisiti??

Alar Sudak
Postitatud 2009-02-04 13:00:10. Tsiteeri

Loomulikult inimene, loomulikult Lauri.
Aga jääme siis huviga ootama, et kui Lauri sai, siis rikastub Ruja portaal.

Peeter
Postitatud 2009-06-12 13:48:54. Tsiteeri

Viga eelmises :

http://rapidshare.com/files/192361547/ruja.zip.html

Kahjuks ei ole materjalid enam kättesaadavad
[:sad:] Kas oleks need võimalik uuesti üles riputada vms? Tänud juba ette

kalle
Postitatud 2009-07-09 22:22:27. Tsiteeri

panin uuesti ülesse:
http://rapidshare.com/files/253898749/ruja.zip.html

Vasta & Uus teema